latarnik studio
latarnik studio
Krowy

Polska wolna od pryszczycy, ale resort rolnictwa apeluje o wzmożoną bioasekurację

Polska pozostaje krajem wolnym od pryszczycy, ale zagrożenie wirusem z krajów sąsiednich skłoniło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do zintensyfikowania działań prewencyjnych. W niedzielę odbyła się odprawa sztabu kryzysowego z udziałem resortu.

Rygorystyczne środki prewencyjne

Choć w Polsce nie wykryto dotąd wirusa pryszczycy, ministerstwo alarmuje o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji przez wszystkich hodowców i rolników. Powodem są potwierdzone ogniska choroby na Słowacji, Węgrzech i w Niemczech. Resort podkreśla, że kluczowe znaczenie ma ograniczenie ruchu osobowego oraz wjazdu pojazdów do gospodarstw ze zwierzętami wrażliwymi – bydłem, owcami, kozami i trzodą chlewną.

Zakazy i ograniczenia w transporcie

Do Polski nie można wwozić zwierząt parzystokopytnych ani produktów pochodzenia zwierzęcego z terenów objętych pryszczycą w krajach sąsiednich. Transport z tych rejonów może się odbywać wyłącznie przez 10 wyznaczonych przejść granicznych. Każde zwierzę wprowadzane do gospodarstwa musi mieć udokumentowane pochodzenie i świadectwo zdrowia – dotyczy to także obrotu krajowego trzodą chlewną.

Działania edukacyjne i prewencyjne

Resort prowadzi intensywne szkolenia z zakresu identyfikacji ryzyk i bioasekuracji, adresowane do hodowców i środowisk branżowych. Zaleca się stosowanie mat dezynfekcyjnych w wejściach do budynków inwentarskich, mycie i dezynfekcję rąk oraz wymianę odzieży ochronnej.

Wskazano również na konieczność izolacji nowo nabytych zwierząt (minimum 14 dni) oraz ograniczenia kontaktu zwierząt z osobnikami spoza gospodarstwa, zwłaszcza na pastwiskach.

Objawy i obowiązek zgłoszenia

W przypadku wystąpienia objawów takich jak podwyższona temperatura ciała, ślinotok, kulawizna czy zmiany na racicach, należy natychmiast powiadomić lekarza weterynarii, policję lub urząd gminy i wstrzymać jakiekolwiek przemieszczanie się ludzi i zwierząt.

Aktualna sytuacja w Europie

W marcu potwierdzono nowe ogniska pryszczycy na Węgrzech i Słowacji. W Niemczech pierwszy przypadek od 37 lat stwierdzono w styczniu, ale obecnie zagrożenie zostało zażegnane, a obostrzenia – zniesione.

Co to jest pryszczyca?

Pryszczyca to wysoce zaraźliwa choroba wirusowa, niebezpieczna dla zwierząt gospodarskich i dzikich. Jej wystąpienie skutkuje koniecznością likwidacji wszystkich zwierząt w gospodarstwie. Ostatni przypadek pryszczycy w Polsce odnotowano w 1971 roku.

Ministerstwo apeluje o pełną czujność, szczególnie w okresie świątecznym, kiedy zwiększony ruch osób może zwiększyć ryzyko transmisji choroby.

Fot. PAP/Piotr Polak

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze