latarnik studio
latarnik studio
Senatorowie na sali obrad (zdjęcie ilustracyjne)

Senat zatwierdził ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla firm od 2026 r.

58 głosów za, 36 przeciw, 3 wstrzymujące – takim wynikiem senatorowie przyjęli w środę bez poprawek nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dokument przewiduje istotne zmiany w sposobie wyliczania składki zdrowotnej dla ok. 2,5 mln przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą.

Kluczowe rozwiązania

  • Dwuelementowa podstawa wymiaru – do określonego progu dochodu składka będzie ryczałtowa, od nadwyżki liczona procentowo.
  • Wejście w życie – 1 stycznia 2026 r.
  • Zakres zmian – tylko przedsiębiorcy. Pracownicy etatowi oraz emeryci nadal odprowadzają 9 proc. składki.
  • Koszt dla NFZ – szacowany ubytek 4,6 mld zł rocznie; rząd zobowiązał się pokryć lukę z budżetu państwa.

Debata w Senacie

  • Kazimierz Kleina (KO) zapewnił, że środki na rekompensatę NFZ „będą widoczne w projekcie budżetu na 2026 r.”.
  • Jarosław Neneman (wiceminister finansów) poinformował, że kwoty te zostały wpisane do średniookresowego planu budżetowego 2025-2028.
  • Waldemar Pawlak (Trzecia Droga) nazwał ustawę „sprzątaniem bałaganu po Polskim Ładzie”.
  • Wojciech Konieczny (Lewica, wiceminister zdrowia) ocenił, że to „smutny dzień” dla systemu ochrony zdrowia i ostrzegł przed spadkiem nakładów na leczenie.

Co dalej?

Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta. Andrzej Duda otrzymał apele o veta m.in. od Naczelnej Rady Lekarskiej i Porozumienia Rezydentów OZZL. Premier Donald Tusk zapowiedział, że w razie zawetowania powróci do reformy po wyborach prezydenckich.

Kontekst polityczny

W Sejmie ustawę poparły kluby Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050-TD i PSL-TD. Przeciw byli posłowie PiS, Lewicy i koła Razem; Konfederacja wstrzymała się od głosu.

Nowe przepisy mają odciążyć najmniejsze firmy, ale budzą krytykę środowisk medycznych, które obawiają się pogłębienia deficytu finansowego publicznej służby zdrowia.

Fot. PAP/Leszek Szymański

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze