latarnik studio
latarnik studio
Polski członek załogi Axiom-4 dr Sławosz Uznański-Wiśniewski po wylądowaniu na lotnisku w Kolonii

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił na Ziemię: „Prawdziwa praca dopiero się zaczyna”

Polski astronauta wylądował w środę w Kolonii, kończąc 20-dniową misję Ax-4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przed nim tydzień rehabilitacji w ośrodku ESA, a potem seria podsumowań naukowych.

Powitanie w Kolonii

Tuz po lądowaniu samolotu specjalnego na lotnisku w Kolonii Uznański-Wiśniewski i żona Aleksandra pozdrowili blisko setkę osób machających biało-czerwonymi flagami i transparentami „Welcome home Sławosz”. Astronauta podlega jeszcze częściowej kwarantannie, dlatego powitania odbywały się z kilku­metrowego dystansu.

Wracam z głową pełną pomysłów, jak wykorzystać tę misję i zbudować naszą przyszłość. Prawdziwa praca dopiero się zaczyna” – podkreślił Uznański-Wiśniewski.

Pierwsze badania medyczne

Jeszcze na płycie lotniska zespół medycyny kosmicznej ESA przeprowadził wstępne konsultacje. Astronauta ocenił stan zdrowia jako bardzo dobry. Przez najbliższy tydzień będzie monitorowany w centrum DLR „Envihab”, gdzie lekarze sprawdzą, jak organizm adaptuje się z powrotem do ziemskiej grawitacji.

Bilans misji IGNIS

  • Załoga Ax-4 spędziła 18 dni na ISS i wykonała 230 okrążeń Ziemi.
  • Uznański-Wiśniewski przeznaczył 95 godzin na 12 polskich eksperymentów oraz cztery badania ESA.
  • Łącznie nad programem pracowało ok. 500 osób.

Najtrudniejsze wyzwanie

To było chyba najtrudniejsze, ale też najbardziej wartościowe doświadczenie mojego życia” – przyznał astronauta, wspominając widok naszej planety: „Z góry Ziemia jest niesamowicie niebieska; oceanów i chmur jest znacznie więcej, niż sobie wyobrażałem”.

Co dalej?

  • Po tygodniu rekonwalescencji w Niemczech Uznański-Wiśniewski poleci do USA na techniczny debriefing z zespołami operacyjnymi NASA i Axiom Space.
  • W połowie przyszłego tygodnia odwiedzi Polskę – spędzi tu około siedmiu dni, spotykając się z partnerami naukowymi i mediami.
  • Kolejne, bardziej szczegółowe podsumowania misji odbędą się w Europie w nadchodzących miesiącach.

„Bez was misja nie byłaby możliwa” – dziękował naukowcom, inżynierom oraz zespołom POLSA i ESA. Jak dodał, sukces IGNIS otwiera drogę do nowych projektów kosmicznych z polskim udziałem.

fot. PAP/Leszek Szymański

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze