latarnik studio
latarnik studio
Donald Trump

Amerykanie chcą przyłączenia do Kanady? Zaskakujący sondaż

Co piąty Amerykanin poparłby pomysł przyłączenia swojego stanu do Kanady jako jej nowej prowincji – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Leger w dniach 21–23 marca w USA i Kanadzie. Zainteresowanie połączeniem z północnym sąsiadem jest znacznie większe niż chęć Kanadyjczyków do przyłączenia się do Stanów Zjednoczonych.

Młodzi Amerykanie wolą Kanadę

Według badania aż 20% Amerykanów byłoby zainteresowanych tym, by ich stan dołączył do Kanady jako nowa prowincja. Najbardziej otwarta na takie rozwiązanie jest najmłodsza grupa wiekowa – aż 30% respondentów między 18. a 34. rokiem życia chętniej mieszkałoby pod kanadyjską flagą.

Z drugiej strony, 63% ankietowanych Amerykanów sprzeciwia się temu pomysłowi, a 17% nie ma sprecyzowanego zdania.

Kanadyjczycy przeciwni amerykańskiej integracji

Kanadyjczycy są znacznie bardziej sceptyczni wobec odwrotnego rozwiązania, czyli przyłączenia ich kraju jako 51. stanu USA. Tylko 9% respondentów z Kanady popiera taki scenariusz, a zdecydowana większość – aż 85% – jest przeciwko. Zaledwie 5% nie potrafiło wskazać jednoznacznej odpowiedzi.

Wśród młodych Kanadyjczyków (18–34 lata) 18% byłoby skłonnych zaakceptować przyłączenie kraju do USA.

Różnice polityczne mają znaczenie

Badanie pokazało również interesujące różnice związane z preferencjami politycznymi:

  • W Kanadzie najwięcej zwolenników przyłączenia do USA jest wśród wyborców populistycznej People’s Party of Canada (PPC) – aż 30%.
  • Wśród konserwatystów to 16%, natomiast wśród wyborców Zielonych – 12%.
  • Największy opór przed integracją z USA mają wyborcy partii Liberalnej (95%), Bloku Quebeckiego (97%) oraz Nowej Partii Demokratycznej (90%).

W Stanach Zjednoczonych nieco więcej zwolenników przyłączenia do Kanady jest wśród wyborców Demokratów (21%), ale również wśród Republikanów aż 17% opowiada się za takim scenariuszem.

Badanie Leger wyraźnie wskazuje, że wśród mieszkańców USA istnieje pewna otwartość na integrację z Kanadą, szczególnie w młodszych grupach wiekowych. Tymczasem Kanadyjczycy, mimo różnic pokoleniowych i politycznych, są zdecydowanie bardziej przywiązani do swojej niepodległości.

Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze