latarnik studio
latarnik studio
Przywódca Chin Xi Jinping oraz premier Kanady Mark Carney

Chiny proponują Kanadzie partnerstwo przeciw USA – Wang Di wyjaśnia nową ofertę Pekinu

Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Ottawie deklaruje wolę „zbudowania wspólnego frontu” wobec amerykańskiej polityki handlowej. Ottawa przypomina jednak o wcześniejszych napięciach i ostrzega przed nadmiernym zaufaniem do Pekinu.

Chińska propozycja

W rozmowie z agencją The Canadian Press ambasador Wang Di stwierdził, że „agresywne działania Stanów Zjednoczonych” zagrażają dotychczasowemu porządkowi międzynarodowemu. Chiny chciałyby – jego zdaniem – współdziałać z Kanadą, aby:

  • chronić system ONZ i multilateralny handel pod auspicjami WTO,
  • znieść wzajemne taryfy celne,
  • zachęcić inne kraje do podobnego „partnerstwa przeciwko bullyingowi”.

Pekin o kanadyjskim „oporze wobec USA”

Ambasador ocenił, że Kanada, podobnie jak Chiny, nie ugięła się pod presją amerykańskich ceł. Nazwał oba państwa „sąsiadami przez Pacyfik” i zasugerował, że właśnie te wspólne doświadczenia powinny być fundamentem współpracy.

Ottawa pozostaje sceptyczna

Rząd w Ottawie wielokrotnie wskazywał Chiny jako jedno z głównych zagrożeń wywiadowczych i politycznych. Relacje pogorszyły się szczególnie po:

  • aresztowaniu w 2018 r. Meng Wanzhou (Huawei) w Vancouver i odwetowym zatrzymaniu w Chinach Michaela Spavora i Michaela Kovriga,
  • egzekucjach czterech kanadyjskich obywateli w minionych miesiącach,
  • oskarżeniach o ingerencję Pekinu w wewnętrzną politykę Kanady.

Premier Mark Carney nazwał niedawno Chiny „największym zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego” oraz wytknął im wsparcie dla rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Wojna celna i ropa w tle

  • Kanada skarżyła się w WTO na chińskie taryfy na produkty rolne i owoce morza.
  • Ottawa nałożyła 25 proc. cło na chińską stal i aluminium oraz 100 proc. na samochody elektryczne z ChRL.
  • Wang Di zadeklarował, że Pekin zniesie swoje cła, jeśli Kanada zrobi to samo.
  • Równolegle chińskie rafinerie gwałtownie zwiększyły zakup ropy z Kanady po uruchomieniu rurociągu Trans Mountain – w marcu 2025 r. import sięgnął 7,3 mln baryłek.

Eksperci ostrzegają

Prof. Roland Paris (Uniwersytet Ottawski) zauważa, że Pekin „forsuje własny interes i nierzadko działa w sposób przypominający dzisiejszą strategię USA”. Radzi kanadyjskim firmom daleko idącą ostrożność w przyjmowaniu chińskich propozycji.

Co dalej?

Chińska oferta pojawia się tuż przed poniedziałkowymi wyborami federalnymi w Kanadzie, w których sondaże faworyzują Partię Liberalną. Bez względu na wynik wyborów, eksperci przewidują, że relacje Pekin–Ottawa pozostaną chłodne, a nowa koncepcja „frontu przeciwko USA” trafi na mocny filtr ostrożności po obu stronach kanadyjskiej sceny politycznej.

Fot. PAP/EPA/SPENCER COLBY/VINCENT THIAN / POOL

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze