latarnik studio
latarnik studio
Papież Leon XIV

Epoka Leona XIV oficjalnie rozpoczęta – 200 tys. wiernych na placu Świętego Piotra

Pontyfikat pierwszego w historii amerykańskiego papieża – Leona XIV – został uroczyście zainaugurowany w niedzielę 18 maja 2025 r. Watykan szacuje, że na mszę otwierającą jego posługę przybyło ok. 200 tys. osób. Nowy Biskup Rzymu podkreślił w homilii, że chce, aby Kościół stał się „zaczynem pojednanego świata” – wspólnotą miłości, jedności i braterstwa.

Pierwsza przejażdżka papamobile i symboliczne insygnia

Jeszcze przed liturgią 69-letni papież – wybrany 8 maja – objechał papamobile plac i jego okolice, pozdrawiając pielgrzymów z dziesiątek krajów, w tym liczną grupę Polaków. Uroczystość rozpoczęła się modlitwą przy grobie św. Piotra, skąd do ołtarza procesyjnie przeniesiono paliusz oraz Pierścień Rybaka.

  • Paliusz – znak pasterskiej opieki – nałożył kard. Mario Zenari, nuncjusz w Syrii.
  • Pierścień z wizerunkiem św. Piotra wręczył kard. Luis Antonio Tagle; Leon XIV nie krył wzruszenia.

Ryt posłuszeństwa i 12 reprezentantów ludu Bożego

W symbolicznym geście wierności nowemu papieżowi hołd złożyło 12 osób – kardynałowie, biskup, kapłan, diakon, zakonnik, zakonnica, małżonkowie i dwoje młodych z różnych kontynentów. Gest ten podkreślił uniwersalny charakter Kościoła i nowego pontyfikatu.

Programowa homilia: „To jest godzina miłości”

Leon XIV kilkakrotnie nawiązywał do spuścizny papieża Franciszka, wspominając go przy aplauzie wiernych. Kluczowe przesłania kazania:

  • Kościół jako znak jedności: „Chciałbym, abyśmy byli małym zaczynem braterstwa dla świata”.
  • Miłość zamiast dominacji: „Nie zdobywamy innych propagandą, lecz miłością Chrystusa”.
  • Misja wobec podzielonego świata: wezwanie do budowania pokoju – od Gaz i Birmy po „umęczoną Ukrainę”, której papież życzył „sprawiedliwego i trwałego pokoju”.

Światowi przywódcy w Rzymie

Wśród 156 delegacji znaleźli się m.in.:

  • prezydent Włoch Sergio Mattarella, premier Giorgia Meloni,
  • wiceprezydent USA J.D. Vance i sekretarz stanu Marco Rubio,
  • prezydenci Peru, Polski (Andrzej Duda z małżonką), Ukrainy, Izraela, Litwy, Portugalii czy Słowacji,
  • król Filip VI i królowa Letycja Hiszpanii, królowie Belgii, przedstawiciele monarchii z Liechtensteinu, Luksemburga, Monako, Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Wielkiej Brytanii,
  • kanclerz Niemiec Friedrich Merz oraz premierzy Kanady i Australii,
  • szefowa KE Ursula von der Leyen i przewodnicząca PE Roberta Metsola.

Po mszy Leon XIV w Bazylice św. Piotra witał się z delegacjami – w tym z prezydentem Dudą i Wołodymyrem Zełenskim, którego jeszcze w niedzielę przyjąć miał na audiencji.

200 kardynałów i 4 tys. duchownych przy ołtarzu

Liturgię koncelebrowało 200 kardynałów i ok. 4 tys. kapłanów. Wierni – jak podkreślali watykaniści – odczuwali historyczną wagę chwili: to pierwszy pontyfikat Amerykanina i kontynuacja linii Franciszka, ale z nowym akcentem misyjnym.

„Razem, jako fratelli tutti

Na zakończenie muzyk kapral Emil Czech? – to historyczna aluzja do Monte Cassino – tym razem na placu zabrzmiał hymn papieski, a Leon XIV podsumował: „Budujmy Kościół otwarty na świat. Razem, jako jeden lud, jako fratelli tutti, idźmy ku Bogu i miłujmy się wzajemnie”.

Fot.: PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze