
II tura wyborów prezydenckich 2025. PKW chce ogłosić wyniki w poniedziałek
Wyniki możliwe 2 czerwca rano
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak poinformował, że oficjalne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich mają szansę zostać przedstawione równie szybko jak po pierwszej turze. – Liczę, że 2 czerwca rano albo we wczesnych godzinach popołudniowych będziemy dysponowali pełnymi danymi – powiedział szef PKW.
Marciniak podkreślił, że przyspieszone ogłoszenie rezultatów 19 maja było możliwe m.in. dzięki sprawnemu przekazaniu protokołów z zagranicy przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wyraził nadzieję, że również tym razem placówki dyplomatyczne prześlą dokumenty bez opóźnień.
Rekordowy popyt na zaświadczenia o prawie do głosowania
Według danych PKW do II tury wydano aż 571 999 zaświadczeń umożliwiających oddanie głosu poza miejscem stałego zamieszkania. To wzrost o około 80 proc. względem pierwszej tury, gdy wydano nieco ponad 300 tys. takich dokumentów.
Głosowanie korespondencyjne i przez pełnomocnika
- 12 076 osób zarejestrowało się do głosowania korespondencyjnego (wzrost o 30 proc.).
- 42 085 wyborców złożyło pełnomocnictwo do głosowania (wzrost blisko 50 proc.).
Frekwencja – czy padnie rekord z 1995 roku?
Najwyższą frekwencję w drugiej turze wyborów prezydenckich odnotowano w 1995 r. (68,23 proc.), niewiele niższą w 2020 r. (68,18 proc.). Szef PKW przypomniał, że absolutny rekord w historii III RP nadal należy do wyborów parlamentarnych z października 2023 r., kiedy do urn poszło 74,38 proc. uprawnionych.
Obwodowe komisje wyborcze i logistyka głosowania
W całym kraju działa 32 143 obwodów głosowania, z czego:
- 29 815 to komisje stałe,
- 1 812 to komisje odrębne (szpitale, DPS-y, ZK i areszty, domy studenckie).
Za granicą powołano 511 obwodów, a dodatkowych pięć funkcjonuje na statkach pod polską banderą.
Łącznie w komisjach zasiądzie 266 782 członków – to więcej niż w I turze, co ma usprawnić liczenie głosów.
Ilu wyborców może zdecydować o wyniku?
Uprawnionych do głosowania jest 28 848 733 obywateli. Wzrost liczby zaświadczeń i pełnomocnictw sugeruje, że mobilność elektoratu będzie jeszcze większa niż 12 maja. PKW liczy na powtórzenie frekwencji z 2020 r., a być może na wynik zbliżony do rekordu sprzed trzech dekad.
Kiedy poznamy ostateczne rozstrzygnięcie?
Jeśli nie wystąpią problemy z protokołami z zagranicy, PKW planuje zakończyć weryfikację głosów najpóźniej w poniedziałek po południu. W praktyce oznacza to, że 2 czerwca Polacy powinni dowiedzieć się, kto obejmie urząd Prezydenta RP na kolejne pięć lat.
fot. PAP/Leszek Szymański