latarnik studio
latarnik studio
Grzegorz Braun.

IPN wszczyna śledztwo w sprawie wypowiedzi Grzegorza Brauna o KL Auschwitz

Prokuratura Instytutu Pamięci Narodowej zbada, czy poseł do PE Grzegorz Braun złamał prawo, publicznie negując ludobójstwo w niemieckim obozie Auschwitz. Za czyn z art. 55 ustawy o IPN grozi do trzech lat więzienia.

Postępowanie podjęte przez pion śledczy IPN

Decyzję o wszczęciu śledztwa podpisał prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie. Sprawa dotyczy słów, które Braun wypowiedział 10 lipca 2025 r. w Jedwabnem podczas wywiadu dla Radia Wnet. Według IPN polityk „publicznie i wbrew faktom” zaprzeczył zbrodniom ludobójstwa popełnionym w latach 1941–1944 w KL Auschwitz-Birkenau.

Podstawa prawna i możliwe konsekwencje

Śledczy powołują się na art. 55 ustawy o IPN, który penalizuje zaprzeczanie m.in. zbrodniom nazistowskim. Grozi za to grzywna lub kara więzienia do trzech lat. Rzecznik Głównej Komisji Ścigania prok. Robert Janicki potwierdził, że to przepis będzie podstawą aktu oskarżenia, jeśli zarzuty się potwierdzą.

Reakcje na kontrowersyjną wypowiedź

Słowa Brauna spotkały się z natychmiastowym potępieniem ze strony polityków różnych opcji, Rzecznika Praw Obywatelskich, duchowieństwa oraz samego IPN. Instytucja przypomniała, że istnienie komór gazowych i masowe mordy w Auschwitz są historycznie udokumentowane i nie podlegają dyskusji.

Następne kroki w sprawie

Prokuratorzy IPN przesłuchają świadków i przeanalizują materiał dowodowy – w tym nagranie rozmowy z Radiem Wnet. Postępowanie ma ustalić, czy doszło do przestępstwa zaprzeczania zbrodni nazistowskich. Jeśli tak, sprawa trafi do sądu z aktem oskarżenia.

Fot. PAP/Michał Meissner

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze