
Koalicja chętnych zapowiada 30‑dniowe zawieszenie broni na Ukrainie
Rozmowa liderów w Kijowie z prezydentem USA
W sobotę 11 maja, podczas nieformalnego szczytu „koalicji chętnych” w Kijowie, premier Donald Tusk, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Friedrich Merz, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski połączyli się telefonicznie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Rozmowa zakończyła się wspólną deklaracją gotowości do pełnego, bezwarunkowego zawieszenia broni na wszystkich frontach wojny rosyjsko‑ukraińskiej – lądzie, morzu i w powietrzu – na okres trzydziestu dni, począwszy od poniedziałku.
Warunki rozejmu i możliwe sankcje
Jak poinformował szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Sybiha, dokument przewiduje natychmiastowe wstrzymanie działań bojowych oraz wdrożenie międzynarodowego systemu monitoringu. Jeżeli Federacja Rosyjska zgodzi się na warunki rozejmu i dopuści obserwatorów, kolejnym krokiem mają być rozmowy pokojowe prowadzone przy aktywnym udziale USA, Unii Europejskiej i NATO. W przypadku złamania zawieszenia broni przez Moskwę lub sabotażu procesu pokojowego, uzgodniono nałożenie nowej, rozszerzonej puli sankcji gospodarczych.
Deklaracje poparcia z Europy i Brukseli
Jeszcze przed kijowskim spotkaniem apel o 30‑dniowy rozejm publicznie poparli kanclerz Merz i prezydent Macron, a przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapewniła na platformie X, że Bruksela „wesprze każde poważne starania o wstrzymanie rosyjskiej agresji”. Sekretarz generalny NATO Mark Rutte oświadczył, że Sojusz „w pełni identyfikuje się z ustaleniami koalicji chętnych i będzie je politycznie wspierać”.
Czym jest „koalicja chętnych”?
Powstała 2 marca z inicjatywy szefa brytyjskiego rządu Keira Starmera grupa ma umożliwić państwom NATO prowadzenie skoordynowanej pomocy wojskowej i politycznej dla Kijowa poza formalnymi strukturami Sojuszu – dzięki temu decyzje nie wymagają jednomyślności wszystkich 32 sojuszników. Platforma koncentruje się na zapewnieniu Ukrainie stałych dostaw broni, amunicji i technologii oraz na wypracowywaniu wspólnych inicjatyw dyplomatycznych.
Kolejne kroki i kalendarz działań
- 12–13 maja – spotkania robocze ekspertów prawnych w Kijowie i Brukseli w sprawie ram monitoringu rozejmu.
- 15 maja – posiedzenie ministrów spraw zagranicznych państw „koalicji chętnych” w Warszawie.
- Od 20 maja – potencjalne rozpoczęcie mediacji pokojowych, jeśli Rosja zaakceptuje warunki i wprowadzi zawieszenie broni.
Przedstawiciele wszystkich stron podkreślają, że propozycja 30‑dniowego rozejmu jest „oknem możliwości”, które ma przerwać trwającą ponad trzy lata wojnę i stworzyć przestrzeń do negocjacji trwałego, sprawiedliwego pokoju.
Fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN/POOL