latarnik studio
latarnik studio
t4b

Kolejna polska firma odnotowała sukces, zdobywając lukratywny rządowy kontrakt w Angoli

Podpisanie tej umowy świadczy o możliwościach inwestycyjnych, jakie stoją otworem dla firm IT.

25 lutego br. w siedzibie Dyrekcji Generalnej Służby Migracyjnej i Cudzoziemców w Luandzie podpisano umowę pomiędzy Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Angoli a polskim Konsorcjum T4B i Dolinveste. Umowa przewiduje wdrożenie w Angoli kompleksowego, innowacyjnego systemu przejść granicznych. Nowa platforma technologiczna ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa i kontroli migracyjnej Angoli, m.in. poprzez zastosowanie biometrii (odcisków linii papilarnych i rozpoznawania twarzy). Jak czytamy na stronie T4B, „wdrożenie tego systemu to ogromny krok w stronę poprawy identyfikacji obywateli, wykrywania fałszywych dokumentów i tożsamości. Jest to także milowy krok w modernizacji i umocnieniu bezpieczeństwa granic w Angoli”. Rząd w Luandzie reprezentował Sekretarz Stanu ds. Wewnętrznych, Arnaldo Manuel Carlos, natomiast polską firmę prezes Robert Szczepankowski i jego zastępczyni Małgorzata Dudek-Witulska.

Kontrakt jest rezultatem rozmów prowadzonych przez polską firmę z przedstawicielami władz Angoli: Ministrem Spraw Wewnętrznych, Ministrem Spraw Zagranicznych, Ministrem Obrony Narodowej i Ministrem Finansów. Podpisanie tej umowy świadczy o możliwościach inwestycyjnych, jakie stoją otworem dla firm IT. Angolskie władze są bowiem zdeterminowane, aby rozbudować infrastrukturę technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) i zapewnić im cyberbezpieczeństwo. Rząd w Luandzie planuje przeobrażenie kraju w hub komunikacyjno-informacyjny dla południowego i środkowego regionu Afryki. W tym celu wspiera budowę centrum danych, konstrukcji satelitarnych i projektów światłowodowych.

Głównymi inwestorami w projekty infrastrukturalne są Chiny i Unia Europejska. W 2023 r. UE i Angola podpisały umowę o ułatwieniach w zrównoważonych inwestycjach (SIFA), która weszła w życie we wrześniu 2024 r. Angola liczy na to, że przyciągnie to nowe zachodnie inwestycje. Niedawne badanie europejskich przedsiębiorstw w Angoli zidentyfikowało bariery utrudniające prowadzenie działalności. Pomimo reputacji trudnego miejsca do prowadzenia działalności, firmy z UE mają pozytywne nastawienie do rynku angolskiego. Jak podaje polskie MSZ, spośród ponad 100 respondentów 59% firm miało pozytywne nastawienie, prognozując +450 mln euro inwestycji w ciągu najbliższych 5 lat. 

Według danych International Trade Administration istnieje duża rozbieżność w łączności między obszarami miejskimi i wiejskimi. Celem rządu jest zniwelowanie tej rozbieżności poprzez stworzenie większej liczby graczy na rynku. Do głównych należy Angola Telecom, pierwsza firma telekomunikacyjna w kraju, która jest jedną z dwunastu firm uczestniczących w konsorcjum West Africa Cable System (WACS). Projekt ten jest podmorskim kablu komunikacyjnym biegnącym wzdłuż zachodniego wybrzeża Afryki, a następnie do Portugalii i Wielkiej Brytanii. Drugą jest Angola Cables. W 2012 roku Angola Cables podpisała umowę na udział w budowie Południowoatlantyckiego Systemu Kablowego (SACS) o długości około 6000 km łączącego Fortalezę w Brazylii ze stolicą Angoli Luandą i rozpoczęła komercyjną działalność w 2018 roku. Inne planowane kable światłowodowe do Angoli to SAex i ACE. 

Rząd Angoli uznaje obecniecyberbezpieczeństwo za priorytetowy segment procesu transformacji cyfrowej. Wraz z transformacją cyfrową w administracji rządowej ze względu na ciągłe zagrożenia i ataki, uruchomionych zostanie wiele projektów i programów mających na celu stymulowanie wykorzystania, replikacji i ochrony danych. Istnieje wiele możliwości dla firm, które mogą pomóc Angoli w zapewnieniu bezpieczeństwa i odporności ich informacji i infrastruktury.

Przewiduje się, że przychody na rynku infrastruktury sieciowej w Angoli osiągną 49,70 mln USD w 2025 roku. Infrastruktura sieciowa dostawców usług dominuje na rynku z prognozowaną wielkością rynku wynoszącą 37,53 mln USD w 2025 roku. Oczekuje się, że przychody wykażą roczną stopę wzrostu (CAGR 2025-2029) na poziomie 3,00%, co doprowadzi do wielkości rynku 55,94 mln USD do 2029 roku. Przewiduje się, że średnie wydatki na pracownika na rynku infrastruktury sieciowej osiągną 3,06 USD w 2025 roku. W porównaniu globalnym najwięcej przychodów wygenerują Chiny (69 mld USD w 2025 r.)[1] 

[1] https://www.statista.com/outlook/tmo/data-center/network-infrastructure/angola?currency=USD 

Fot.: https://t4b.com.pl/

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze