latarnik studio
latarnik studio
Hanna Wróblewska

Polska sztuka w Japonii. Minister kultury: „To wystawa, która łączy, a nie dzieli”

Obecność polskich projektów kulturalnych w Japonii przyczynia się do umacniania relacji między krajami – podkreśliła szefowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska. Okazją do tego komentarza jest prezentowana w Kioto wystawa „Młoda Polska. Sztuka polska 1890–1918”.

Polska wystawa w sercu Japonii

Ekspozycja w Narodowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Kioto (MoMAK) to pierwsza tak szeroka prezentacja arcydzieł polskiej sztuki przełomu XIX i XX wieku w Japonii. Minister Wróblewska zwróciła uwagę, że wystawa ma szczególny charakter także dlatego, że kraj kwitnącej wiśni był ważnym źródłem inspiracji dla wielu artystów okresu Młodej Polski.

To wystawa, która łączy, a nie dzieli. Opowiada o polskiej tożsamości, indywidualnej ekspresji artystów, dążeniu do niezależności i otwarciu na światoceniła minister w mediach społecznościowych.

Kultura jako most między narodami

Zdaniem Hanny Wróblewskiej obecność polskich inicjatyw kulturalnych w Japonii znacząco wpływa na budowanie relacji między oboma krajami.

Polska sztuka zyskuje dzięki temu coraz większe zainteresowaniepodkreśliła.

Wspomniała również o planowanych wydarzeniach w ramach Expo 2025 w Osace, które – podobnie jak wystawa w Kioto – mają przybliżać Japonię do polskiej kultury, przedstawiając ją w sposób inspirujący i otwarty.

Podziękowania za współpracę

Minister kultury podziękowała osobom i instytucjom zaangażowanym w realizację wystawy. Wśród wyróżnionych znaleźli się:

• kuratorka Yuko Ikeda,

• dyrektor MoMAK Osamu Fukunaga,

• zespół NHK,

• kuratorka z Muzeum Narodowego w Krakowie Urszula Kołakowska-Zaucha,

• koordynatorka Katarzyna Stolarz,

• dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski,

• oraz zespół Instytutu Polskiego w Kioto.

Fot. PAP/Piotr Nowak

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze