
Tragedie w dniu głosowania – dwie osoby zmarły w lokalach wyborczych w Bielsku-Białej i Szczecinie
84-latek zasłabł na Złotych Łanach
Do pierwszego dramatu doszło w niedzielne przedpołudnie w lokalu wyborczym zlokalizowanym w szkole na bielskim osiedlu Złote Łany. 84-letni mężczyzna, który przyszedł oddać głos w towarzystwie członka rodziny, nagle stracił przytomność. Jak przekazał Polskiej Agencji Prasowej, podkom. Sławomir Kocur, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, natychmiast rozpoczęto resuscytację. Mimo wysiłków ratowników medycznych nie udało się przywrócić czynności życiowych i senior zmarł na miejscu. Komisja wyborcza kontynuowała pracę – głosowania nie przerwano i nie było potrzeby zamykania lokalu.
Śmierć seniorki w szczecińskiej komisji
Podobny wypadek wydarzył się tuż przed godziną 9.00 w Szczecinie. Starsza kobieta przybyła do lokalu, by oddać głos, lecz w trakcie procedury zasłabła. Na miejscu szybko pojawiło się pogotowie. Jak poinformowała asp. Ewelina Gryszpan z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, pomimo natychmiast podjętej reanimacji życia seniorki nie udało się uratować – lekarz stwierdził zgon z przyczyn naturalnych. Szef Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Tkacz przekazała, że prace komisji przeniesiono do sąsiedniej sali, dzięki czemu proces głosowania nie został przerwany i nie ma potrzeby przedłużania godziny zamknięcia lokalu.
Głosowanie trwa, a cisza wyborcza obowiązuje do 21.00
Niedzielne wybory prezydenckie rozpoczęły się o godzinie 7.00. Uprawnionych do oddania głosu jest blisko 29 milionów obywateli, a w całym kraju otwarto ponad 32 tys. lokali wyborczych. Głosowanie odbywa się również w 511 obwodach zagranicznych. Cisza wyborcza, która zaczęła się o północy z piątku na sobotę, potrwa do 21.00, o ile żadna komisja nie przedłuży pracy z powodu nadzwyczajnych zdarzeń.
Zasady zachowania w lokalu wyborczym
• każda osoba powinna mieć przy sobie dokument tożsamości lub wykorzystać aplikację mObywatel
• głos jest ważny, gdy wyborca postawi znak X wyłącznie przy jednym nazwisku
• karta musi być wrzucona do urny stroną niezadrukowaną na wierzchu
• zabronione jest wynoszenie kart lub prowadzenie agitacji w obrębie lokalu
Współpraca służb i organizacja głosowania
Oba niedzielne incydenty pokazują, że komisje są przygotowane do szybkiej reakcji w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia wyborców, a także do utrzymania ciągłości głosowania. Państwowa Komisja Wyborcza podkreśla, że dzięki procedurom – takim jak przeniesienie pracy do innej sali – nie zachodzi konieczność przedłużania głosowania, co mogłoby wpłynąć na termin ogłoszenia wyników.
Niedzielne wydarzenia zwracają uwagę na bezpieczeństwo seniorów w lokalach wyborczych i na konieczność ścisłego przestrzegania procedur medycznych oraz organizacyjnych. Pomimo tragicznych zdarzeń, proces wyborczy postępuje zgodnie z planem, a wyniki pierwszej tury – jeżeli żadna komisja nie przerwie głosowania – poznamy w standardowym terminie.
Fot. PAP/Szymon Pulcyn